• Arkivë

 • Statistika

  • 44,977 Lexime
 • Advertisements

Gani Butka

 Gani Sali Butka lindi më 1891 në fshatin Butkë të Kolonjës, dhe vdiq më 1914 duke luftuar kundër esadistëve. Ishte një nga komandantët më të shquar në trojet shqiptare.

 

 Nga mosha 13 vjeç filloi pjesëmarrja e tij në çetat atdhetare kunder osmanëve. Në fillim të vitit 1910 u mërgua në SHBA. Atje u vendos në St.Luis dhe u bë anëtar i shoqerisë së shqiptarëve në SHBA. Në fund të atij viti, u kthye në Shqipëri, ku osmanët e ndjeknin. Gjatë një beteje të tillë, u vra një nga vëllezërit e tij.

 

 Në prill 1912 çeta e Gani Butkës sulmoi afër Qafës së Qarrit, Maliq Beun dhe pasuesit e tij. Në verën e 1912-s Gani Butka u shqua në betejën afër Lubonjës, ku u vra dhe vëllai i tij, Iljazi. Në luftimin afër fshatit Qinam, trimëria dhe aftësia e Gani Butkës drejtuan popullin të këndoj vargjet:

‘Shokët ti i ke të rrallë

kapetan Gani me pallë!’                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 Në 11/12/1912-12/12/1912 ushtria greke sulmoi Kolonjën, dhe filluan vrasjet masive të shqiptarëve nga ushtarët grekë dhe ndihmuesit e tyre. Banorët e fshatit Luadhu shfarosën  Gani Butka në një nga luftimet kundër grekëve, vrau Janko Janovenin, njërin nga therësit më të urryer të luadhitëve. Në krye të forcave shqiptare të zonës, zboi grekët nga fshati Milec. Në 1913 ushtria greke u nis për sulm kundër Beratit. Në krye të forcave shqiptare në Qafën e Martës, Gani Butka shkatërroi plotësisht forcat greke. Gjatë luftimit u vra dhe komandanti i grekëve.                                                                                                                                                                                                            

Vargjet popullore për fitoren:      

Ke tre vjet në komitet

medet, o Gani, medet!

Lufton si luan,

me një palo mbret

të qëllon me top

                   e ti me dyfek!                  

   Gani Butka

 Në pranverën e 1914-s luftëtarët kolonjarë filluan betejat për çlirimine vendeve që ishin akoma nën sundimit grek. Gani Butka ishte në krye të fuqisë paragoditëse Luftimet më të rrepta u bënë në luginën e Osumit. Forcat greke u shkatërruan plotësisht. Pasi ndihmoi atdhetarët korçarë në mundjen e forcave greke në Devoll, mori pjesë në luftimet kundër grekëve në Gramoz, atje tregoi kaq trimeri të madhe, që populli krijoi vargjet:

Kudo që kriste dyfeku

Ganiut bo s’i vi fisheku

Armiqët gjithë i trëmbi

i shkuli grekët nga vendi

Shok s’të del në të guxuar

                                                             xheneralit ja ke shkruar                                                                                                                                                                                                 

 Në të njëjtën kohë esadistët(mbështetësit e Esat Pashë Toptanit) u nisën që të sulmojnë luftëtarët korçarë e kolonjarë, të cilët mbronin troje shqiptare nga forcat greke. Forcë ushtarake e përbërë nga 600 kolonjarë me Gani Butkën e Zalo Prodanin në krye. Forcat esadiste u përforcuan pasi arriti Hetem bej Starova. Numrat të mëdha të esadistëve dhe mitralozat që kishin, sollen mundjen e forcave atdhetare. Gani Butka pasi shumica e bashkëluftëtarëve vdiq, nuk u dorëzua akoma dhe kur i mbaruan fishekët dhe esadistët i kërkonin të dorëzohesh. Luftoi deri sa ra i vdekur. Kështu u mbyll jeta e heroit 23-vjeçar, Gani Butka.

Vargjet popullore për vdekjen e Gani Butkës:

                                                  Gani o lule të vranë                                                                                                

                                              ato duar pse s’u thanë?!                                                                                                    

                                             Starovë u nxifsh me bojë                                                                                                      

                                              që s’na le trimin të rrojë                  

                                              

                                              Malet e Gramozit qajnë        

                                                              

                                             një zi të madh po mbajnë                                                                        

                                                  për Gani Butkë luan.                

                                                                                                                                                      

Gani Butka nuk iu përkushtua atdheut dhe kombit vetëm nëpërmjet pushkës, por edhe arteve. Në një vjershë shkruante:                                                                                                                                            

O vëllezër shqipëtarë

                                                             mësimit mos ju mërgoni                                                                

    shqip këndoni, u jam falë

                                                   vetijën ta zbukuroni                                                 

Advertisements

One Response

 1. gani o trim me flet trim do ngelesh perjet
  dhe kenga qe kendohet trimave ju kendohet
  butka te ka simbol .dhe kolonjen e nderon
  e nderon me mencuri trimri dhe bujari
  kolonjes i ben nder emrin kur ta permendin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: