• Arkivë

 • Statistika

  • 46,348 Lexime
 • Advertisements

Grupi IV “Çamëria”

Grupi IV “Çamëria” ishte një nga grupet anti-fashiste nacional-çlirimtare. U ngrit në tetor/nëntor 1943. Në të u rënditën fillimisht:

  Batalioni “Çameria”(10/10/1943)

  Batalioni “Misto Mame”

  Batalioni “Lefter Talo”

  Batalioni “Pandeli Boçari”

Pas shkëputjes së batalionit “Misto Mame”, në të u rënditën:

  Batalioni “Thoma Lula”

  Batalioni “Telo Plaku”

Qendra e grupit ishte në Pallatin e Arhondit në Thellogo. Komandant i tij u caktua Jaho Gjoliku e Komisar Mustafa Matohiti.

 

Mustafa Matohiti

Mustafa Matohiti

 

 

 

 

Në Shkurt 1944 jo vetëm përballoi forcat naziste(Delvinë, Konispol, Sarandë), por u shkaktoi edhe humbje aq të mëdha, të cilat përfunduan në tërheqjen e forcave naziste në qendrat e tyre brenda 2-3 ditëve. Më 29/03/1944 sulmoi forcat naziste në Konispol. Nga shfarosja e sundimtarëve shpëtuan vetëm 2 kolona. Forca e grupit u tregua dhe në 20/07/1994 kur sulmoi grupimin nazist në Delvinë. Së fundi më 26/08/1944 pasi u bashkua me brigadën VIII çliroi Konispolin.

 

 

Jaho Gjoliku

Jaho Gjoliku

Advertisements

2 Responses

 1. Urime per kete Blog. Urojme tu vej sa me mbare, dhe ta pasuroni me informacione me te shumta e te paditura per zonen e Camerise.

  Po te pershendes me kengen “Cameri na morri malli”

  Çamëri na morri malli moj Çamëri
  se neve u ndamë nga halli
  moj Çamëri na morri malli

  Gjyshi më kish thënë
  e se kur jemi ndarë
  atje ke vëllanë që
  kurrë nuk e ke parë
  shumë kohë u mendova
  sa u bë sahati vajta të takoja
  vëllanë nga Filati

  O moj nuse e bukur
  ç’të solli kësaj ane
  kështu me të dukur
  më dukesh si Çame
  e kur të shikoj kështu moj xhan
  me jelek e me çitjane
  borzilok e manxurane
  Çame e kaluar Çame

  Vij nga Shqipëria
  atje kam shtëpinë
  jam nga Çamëria
  jam Çame si tinë
  prindërit kur u ndanë
  amanet ma lanë
  mos harro Filatin atje ke vëllanë

  Hije ka sofati
  shterrem në të qarë
  mos je motra ime vite s’të kam parë
  e kapa për floku e putha me mallë
  ç’më kujtoje nënënë si të ishte gjallë
  U ndamë për së gjallë
  s’njohim njëri tjeterin
  motra s’njeh vëllanë, i riu të vjetrin

  U ulëm në tokë,
  u shkrepëm në të qarë
  ç’qe ky fati jonë,
  të jetojmë të ndarë
  në këto të madhe
  ndodhën mbrekulltië
  njerëzit le të ndahen
  bashkohen një ditë

  Çamëri moj Çamëri
  copa copa, vënde vënde
  ti mat anë, e unë më kët anë
  amanet plqetë na i lanë
  varret ti lemë në vatanë

  Çamëri moj Çamëri
  na mbeti loti në si
  gjithë jetën pa të parë
  mbetëm rrugëve të nadrë
  s’ka një varrë për të qarë

  Çamëri moj Çamëri,
  se ku brodha nuk e di
  si ti nuk pashë në gjithë dynjanë
  po ta dish moj Çamëri, jesh e mbeta Çam

 2. Qe te dy komandant e komisare nga Laberi qe jua marca.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: